'Referandum iptal edilebilir' mi?


MHP Milletvekili Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, "Endişe duyuyorum. Suriye'den neden bir türlü çıkmıyor? AKP, 'savaş var' deyip, referandumu rafa kaldırabilir" dedi.

AKP ve MHP'nin anlaşıp Meclis'ten geçirdiği 'başkanlık anayasası' Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayından sonra halkın önüne gelmeyi bekliyor. Türkiye, 16 Nisan 2017 günü sandık başına gidecek. MHP'de 'hayır' diyeceğini açıklayan isimlerden Prof. Yusuf Halaçoğlu, yaklaşan referandum öncesinde Türkiye'nin gündemine oturacak bir iddia ortaya attı. Özlem Gürses'e konuşan Halaçoğlu, "Türkiye, Suriye’den neden bir türlü çıkmıyor? Endişe duyuyorum" dedi, "AKP ‘Savaş var’ deyip referandumu rafa kaldırabilir" ifadelerini kullandı.
Yusuf Halaçoğlu'nun röportajından satırbaşları şöyle:
– Nedir yani bu sistemin adı?

Kendisi de Elazığ'da söyledi zaten, tek adam yönetimidir bu. Demokrasi yok, hukuk devleti yok, parlamenter sistemin sonu bu. Diktatörlüğe de gider bu, bölünmeye de gider, darbeye de gider… İstikrarsızlığın daniskasını yaşarsınız ! Bütçe bile yapamazsınız.

– Ayrıştırma söylemleri var…

‘Hayır' diyeceklere ‘şeytan' demek, kafir demek, terörist demek… O zaman biz niye referandum yapıyoruz? Hem milletten korkmayın deyip, hem ‘hayır' diyecekleri teröristlerle aynı kefeye koyan bir zihniyetin içine düştüğü girdabı görmesi lazım. Hayır çıkacak diye korkuyorlar. Onun için de akla gelmez yöntemler uygulamaya başladılar. Halk ‘evet' de dese ‘hayır' da dese saygı duyacaksınız. Kendi partilerinden bir adam, Manisa'da çıkıp ne diyor: “Evet çıkmazsa iç savaş çıkar…” Bu ne demek yahu? Yani ‘hayır' diyenleri siz yarın öldürmeye mi geleceksiniz demek? Yahu bunları 80'de ihtilal hükümeti bile yapmadı. Çok büyük telaş var, çok…

– Referandum iptal edilebilir

Öyle de ama ya referandumu iptal ederlerse… Benim şu anda en büyük endişem bu, anketleri görüyorlar, sonuçlardan memnun değiller. Bir bakmışsınız referanduma bir hafta kala “Savaş var” deyip sandığı iptal etmişler! Suriye'den niye çıkmıyoruz bir türlü? Ben en çok bundan korkuyorum.
Share on Google Plus

About Unknown

0 yorum:

Yorum Gönder